Hastalık Rehberi > Genel Cerrahi

Erkeklerde Meme Kanseri ve Tedavisi

ERKEKLERDE MEME KANSERİ Meme kanserinin kadınlara özgü bir hastalık olduğu sanılır ancak tüm meme kanserlerinin yaklaşık %1’i erkeklerde  görülür. Erkeklerde bu kadar az görülmesinin 2 nedeni, erkeklerde meme dokusunun nispeten azlığı ve erkeklerin hormonal yapısının kadınlardan farklı olmasıdır.       Erkeklerde meme kanseri daha çok 60 yaş üstünde görülür.


Fibroadenom

Fibroadenom ( Memede iyi huylu tümör ) Fibroadenomlar, memenin en sık görülen iyi huylu tümörlerindendir.  Genel olarak 20-40 arası yaşlarda görülür ancak bazen daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir. Tüm toplumda kadınlarda görülme sıklığı % 10’dur.


Göbek Fıtığı

Göbek Fıtığı Nedir ? Göbek fıtıkları göbek çukuru içinden veya hemen yakınından çıkar ve bir fındık büyüklüğünden-portakal büyüklüğüne kadar değişik boyutlarda olabilir. Normalde içeri doğru olması gereken göbek çukuru, dışarı doğru bombeleşmiştir.


Guatr Nedir

Guatr Nedir Kişinin tiroit bezinin büyümesine guatr denilir. Tiroit bezi aşırı büyüdüğünde guatr el veya gözle muayene sırasında kolaylıkla anlaşılabilir. Şüpheli durumlarda ultrason incelemesi ile tanı koymak mümkündür.


Hemoroid (Basur)

Hemoroid (Basur) Hemoroid nedir? Hemoroid anüsün (makatın) etrafındaki ve iç kısmındaki kan damarlarının şişmesidir. Uzmanlar anüsü çevreleyen tabakadaki kısa damaların genişlemeye başlaması ve kanla şişmesi neticesinde meydana geldiğini düşünürler. Hemoroidiniz ilerlemişse, şişlikler anüsünüzü dış kısmında görülebilir.


 

Hastalık Rehberi

error code: 522