Hastalık Rehberi > Çeşitli Makaleler

1800 Kalorilik Diyet

BİR GÜNDE ALINMASI GEREKEN YİYECEK MİKTARLARI 4 Köfte büyüklüğünde et, balık veya tavuk eti (yağsız) 1 Yumurta 2 Kibrit kurusu büyüklüğünde yağsız peynir 3 Su bardağı süt veya yoğurt 8 ince dilim ekmek 2 porsiyon pişmiş, susuz sebze yemeği İstenilen miktarda yağsız salata veya söğüş şeklinde  çiğ sebze 4 porsiyon 4 tatlı kaşığı yağ   ÖRNEK YEMEK LİSTESİ Sabah: Yarım su bardağı şekersiz süt                 1 yumurta veya 2 kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir                 2 ince dilim ekmek   Saat 10.00: Yarım su bardağı yağsız süt veya yoğurt veya muhallebi veya 1 meyve Akşam:  2 köfte büyüklüğünde et, balık veya tavuk eti 1 porsiyon pişmiş, susuz sebze yemeği Çiğ sebze salata  veya söğüş şeklinde 1 kepçe çorba, 4 yemek kaşığı pilav veya makarna Yarım su bardağı yoğurt 3 ince dilim ekmek   Saat 22.


Alkol bağımlılığı

İnsanı sağlığından eden birçok yuvayı dağıtan alkol bağımlığı hakkında şimdi sizlere detaylı bilgileri aktaracağız. Alkol bağımlılığı ve tedavi yolları üzerine merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz ALKOL BAĞIMLILIĞI : Alkol kullanmaya bağlı problemler çağımızın en önemli dertlerinden biridir. Alkol tüketimi; sağlık problemleri, trafik kazaları, intihar, suça yönelme, aile geçimsizliği, ekonomik sorunlar, iş hayatının bozulması gibi pek çok boyutlu meselelere yol açmaktadır.


Alkol zehirlenmesi (intoksikasyonu) nedir

Alkol zehirlenmesi (intoksikasyonu) nedir? Ayrıca sarhoşluk da denilen alkol zehirlenmesi, çok fazla alkol aldıktan sonra geçici (kısa süreli) bir durumdur. Alkol, tahıl veya üzüm gibi meyvelerden kimyasal olarak etanol olarak adlandırılan bir kimyasal yapıdan oluşur. Bu, bira, şarap, votka ve viski gibi, likör, ya da diğer yetişkin içeceklerde bulunur.


Arı Sokması Nedir Tedavisi Nasıldır

Arı Sokması Nedir? Arı Sokması yaz aylarında sıklıkla başımıza gelebilecek sürprizlerden biridir. Arı sokmasının oluşturacağı şikayet ve rahatsızlıklar kişiden kişiye değişir. Ancak hayati tehlike oluşturabilen ciddi reaksiyonlar nadiren görülür.


Bağımlılık

BAĞIMLILIK Kişinin, ruhsal ve bedensel sağlığına yada sosyal yaşamına zarar vermesine karşın, belirli bir eylemi yinelemeye yönelik önüne geçilemez bir istek duyma halidir. İnsan, doğası gereği acıdan kaçar, hazza yönelir.Haz duyduğu her nesneye, maddeye karşı bağımlılık geliştirebilir.


 

Hastalık Rehberi

error code: 522