Dukan Diyeti Nedir

Dukan Diyeti Nedir

Dukan Diyeti Nedir

Dukan Diyeti, 30 yıl önce oluşturulan bir yüksek proteinli diyetin, protein koruyuculu, değiştirilmiş ve hızlı şeklinin yeniden düzenlenmiş bir tipidir.

Neleri içerir?

Dört aşamadan oluşan bir diyettir: atak, normal seyir, takviye (istenilen kiloya gelinmesi) ve istikrar.

Atak aşamasında, yağsız dana eti, sığır eti, tavuk ve hindi, balık ve kabuklu deniz ürünleri, yumurta ve yağsız süt ürünleri yenir.

Normal seyirde, beş günlük döngülerle yemek yiyerek protein ve proteinsiz nişastalı sebzeler arasında değişen ve sadece proteinli yemekleri yemeyi içerir.

Takviye aşamasında, bir porsiyon meyve, iki dilim tam buğday ekmeği ve yağsız beyaz peynire her gün izin verilir. Aynı zamanda bazı nişastalı gıdalar tüketmek ve haftada 2 kez kendinize hediye gün ilan ederek kaçamak yapmak serbesttir.

Son olarak, İstikrar evresinde, sadece protein yemek için ayrılmış haftada bir gün dışında normal yeme devam eder.

Nasıl çalışır?

Protein-sadece ilk aşamadır, öncelikle su kaybı nedeniyle hızlı kilo kaybına neden olur. Proteinlerin kalorisi nispeten düşüktür, bu yüzden diyetin kendisi düşük kalorili olacaktır. Proteinlerin karmaşık yapısı, vücudun herhangi diğer gıdalarla, bunları işlemede daha fazla kalori yakması anlamına gelir.

Artıları:

-Hızlı kilo kaybı meydana gelir

-Aç kalmak zorunda değilsinizdir

Aksine birçok diyetler, yoğun egzersiz planı içerirken. Dukan da 20 ila 30 dakika yürümek her aşamada yeterlidir ve güçlü bir şekilde teşvik edilmektedir.

Eksileri:

-Kötü nefes kokusu

-Tüm gıdalarla sağlıklı bir ilişki geliştirilemez. Bazı doktorlar, gıdaları kesip sonra geri almanın sağlıklı bir diyet için uzun vadeli çözümler olmadığını savunuyorlar.

Karmaşık ve katı kurallar kısıtlayıcı olduğundan bırakmak zor olabilir

Dehidratasyon (vücudun susuz kalması)  bir yan etki olarak özellikle ilk aşamasında, huysuzluk ve uyuşukluk meydana getirme eğilimindedir.

-Takviye aşamasına kadar ulaşmak aylar sürebilir, meyve ve zeytinyağı gibi bazı sağlıklı gıdalar uzun süre kesilmek zorunda kalabilir.

Uzun bir süre yüksek protein diyeti takip ederseniz, sağlık sorunları oluşabilir. Bu, vücudunuzun protein metabolizmasının atık ürünlerini ortadan kaldırmasında sorun olabilir ve bu da karaciğer ya da böbrek sorunlarına yol açabilir

Bazı yüksek proteinli diyetler, beslenme eksikliği veya yetersiz lif tüketiminden dolayı kabızlık ve divertikülit gibi sağlık sorunlarına yol açabilir ve bazı kanser türleri için riski artırabilir.

kaynak:http://www.channel4.com

Yazar: Dr. Bedri Ergun TOPSEVER
Makale Tarihi: 16/01/2012


Anahtar Kelimeler: dukan diyeti , protein diyeti , dukanın yan etkileri , dukan diyet önerileri , dukan dieti

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522