H3N2 Virüsü Nedir

H3N2 Virüsü Nedir

H3N2 Virüsü Nedir?

H3N2 virüsü 2011 ve 2012 yıllarında Amerika Birleşik Devletlerinde 321 kişiyi enfekte eden bir grip virüsüdür.  2013 yılında da Amerika da 18 vaka bildirilmiş ve ölümle sonuçlanan bir hasta olmamıştır.

Bir çeşit “domuz gribi” diye adlandırılabilir. Ateş, öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve kas ağrıları ile kendini gösterir. Normal grip belirtilerine benzer etkiler yapar. Öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşır. Bu yüzden kapalı alanlarda, çok sayıda kişi ile temas olabilecek ortamlarda daha fazla yayılır. Tehlikesi başka hastalıklara yol açabilmesidir. Burada pnömoni (zatürre) en dikkat edilmesi gereken ikincil hastalık olacaktır.

Eğer düşmeyen bir ateşiniz varsa ve grip belirtileri oluşmuşsa öncelikle doktorunuza başvurun.

Antiviral ilaçlar bazı durumlarda hastalığın şiddetini ve etkilerini azaltabilir. Yatak istirahati, fazla kişiyle temastan kaçınma ve ateş için ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Yine bol sıvı alımı ve beslenme önemlidir.

Ancak risk faktörü yaratabilecek şeker hastalığı, kronik akciğer hastalığı, kalp hastalığı v.b olanların bu belirtileri hissettiklerinde mutlaka doktorlarına başvurmaları önemlidir. Doktorunuzun tavsiyesi olmayan ilaçlar kullanılmamalıdır.

Yazar: Dr. Emrah YURTÇU
Makale Tarihi: 06/01/2014


Anahtar Kelimeler: H3N2 , H3N2 nedir , domuz giribi , H3N2 gribi , h3n2

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522