Arı Sokması Nedir Tedavisi Nasıldır

Arı Sokması Nedir Tedavisi Nasıldır

Arı Sokması Nedir?

Arı Sokması yaz aylarında sıklıkla başımıza gelebilecek sürprizlerden biridir. Arı sokmasının oluşturacağı şikayet ve rahatsızlıklar kişiden kişiye değişir. Ancak hayati tehlike oluşturabilen ciddi reaksiyonlar nadiren görülür.

Belirtileri Nelerdir?

Genellikle arının iğnesiyle verdiği zehir, o bölgede basit bir bölgesel reaksiyona yol açar. Ağrı, şişlik, kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık oluşur. Ağrı birkaç saatte geçer, şişlik ise genellikle ertesi gün kaybolur.

Çok nadir de olsa ciddi sistemik reaksiyonlar görülebilir. Bu durumda, vücudun farklı yerlerinde döküntü, kızarıklık, şişlikler olabilir. Bulantı, kusma, baş dönmesi, nefes almada zorluk ortaya çıkar. Kan basıncının düşmesiyle kişi şok tablosuna kadar ilerleyebilir. Bu acil bir durumdur ve arı sokmasından sonra birkaç dakika içinde görülür.

Arı Sokmasında Ne Yapmak Gerekir?

1.Öncelikle, arının iğnesini biran önce çıkarmak doğru olur. Bunu tutup çekerek değil, cımbız veya kredi kartı gibi künt kenarlı bir cisimle cildi kazıyarak yapmak tercih edilmelidir.

2.Yara su ve sabunla yıkanır.

3.Buz uygulaması vücudun vereceği alerjik reaksiyonu azaltacaktır. Katlanabilir ölçüde yarım saate kadar buz uygulanabilir.

4.Yara yerine karbonatlı su sürülebilir.

5.Duruma göre ağrı kesiciler veya antihistaminik türü alerji ilaçları yararlı olabilir.

Eğer;

Çocuğu çok sayıda arı sokmuşsa

Önceden arı sokması sonucu ciddi alerjik reaksiyon geçirmişse

Arının soktuğu yer ağız veya burnun içi ise, hemen acil servise başvurmak gereklidir.

Yazar: Dr. Emrah YURTÇU
Makale Tarihi: 24/07/2013


Anahtar Kelimeler: arı sokması , arı alerjisi , eşek arısı , böcek sokması , çocuk arı

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522