Hastalık Rehberi > Kardiyoloji

Kalp Krizi

Kalp krizi nedir? Kalp kasını besleyen koroner damarlardan biri tıkandığında, kalp krizi meydana gelir. Kalp krizi dinlenme veya hareket halindeyken ortaya çıkabilir. Kalp kasının yeterli oksijen almaması, kalbin o bölümündeki dokuların ölmesine neden olur.


Kalp Krizinden Korunma ve Tedavi Yöntemleri

Kalp Krizinden Korunma ve Tedavi Yöntemleri Kalp krizlerinde hangi tedavinin işe yaradığı hakkındaki en iyi ve en güncel araştırmaları bir araya getirdiik.Bu bilgilerimizi doktorunuzla konuşmak ya da hangi tedavinin sizin için en iyisi olduğuna karar vermede  kullanabilirsiniz. Kalp krizi geçirdiğinizde ne olur? Kalbiniz kanı tüm vücudunuza pompalar.


Kalp Sağlığı

Sağlıklı bir kalp, sadece kalp hastalıklarından korunmak için değil, ayrıca şimdi ve ileriki yaşlarınızda hayatın tadını çıkarmak için yeterli enerjiye sahip olmanız açısından da önemli. Dokulara oksijen ve besin taşıyarak vücudun işlevlerini sürdürebilmesini sağlar.


Koroner Anjiografi Nedir

Koroner Anjiyografi Nedir? Koroner Anjiyografi, koroner arter hastalığının tespitinde kullanılan bir yöntemdir. Damar sertliği nedeni ile koroner arterlerin hangi bölgesinin ne kadar daraldığını ve / veya tıkandığını tesbit edebilir. Damar darlık veya tıkanıklıklarını tespit ederek tedavinin gerektiği gibi yönlendirilmesini sağlar.


Koroner Arter Hastalıkları

Koroner Arter Hastalıkları Kalbi besleyen arterlere koroner arterler adı verilir. Koroner arterlerde ateroskleroz “Damar Sertliği” olarak bilinen rahatsızlığın gelişmesi ile koroner arter hastalığı ortaya çıkar. Bu aterosklerotik plaklar gelişerek koroner arterlerin içerisinde daralmaya neden olmaktadır.


123

 

Hastalık Rehberi