Biceps Tendinopatisi Nedir

Biceps Tendinopatisi Nedir

Biceps Tendinopatisi Nedir

Biceps tendinopatisi

Biceps tendinopatisi omuzun ön kısmında ağrıya yol açabilecek bir durumdur. Doktorlar Biceps tendinopatisi terimini eğer biceps tendonunda sorun varsa kullanırlar. Biseps kolun üst ön kısmında yer alan bir kastır. Tendonlar kasları kemiklere bağlayan kuvvetli doku bantlarıdır.

Biceps tendinopatisi olan kişilerin çoğunda tendonlar yangılı veya şiş değildir. Eğer yangı ve ödem oluşursa o zaman tendinit terimi kullanılır.

Biceps tendinopatisine ne yol açar?

Bu durum yaşlana kişilerde özellikle kollarını baş üstünde tutan aktivite veya işleri uzun süre yapmaları sonrasında görülür. Tendinit eğer kol yaralanırsa veya benzer hareketler uzun süre tekrarlanarak yapılırsa görülür.

Biceps tendinopatisinin bulguları nelerdir?

En sık rastlanan belirtileri şunlardır:

·        Omuzun ön kısmında ağrı – Ağrı genellikle geceleri kötüleşir ve ağır kaldırma, çekme veya erişme ile kolu baş üstüne kaldırma ile oluşur.

·        Kolu ve omuzu hareket ettirmede sıkıntı

Tendiniti olan hastalarda ödemde oluşabilir.

Bazen hasarlı tendon yırtılabilir. Bu ani bir harekette kopma sesi, ağrı, morarma veya ödem şeklinde ortaya çıkabilir.

Test yapılması gerekecek mi?

Gerekebilir. Doktorunuz sizinle konuşarak muayene edecektir. Sizden ultrason veya MR görüntüleme isteyebilir. Görüntüleme yöntemleri vücudunuzun içerisini gösterecektir.

Biceps tendinopatisi nasıl tedavi edilir?

Çoğu kez bu durum kendiliğinden düzelse de tamamen iyileşmesi ayları alabilir. Semptomlarınızın düzelmesi için

·        Omzunuzu ve kolunuzu dinlendirmelisiniz. Ağır kaldırmadan (2.5 kg üstü) veya baş üstü hareketlerinden kaçının. Kolunuzu gövdenize yakın, aşağıda ve vücudunuzun önünde tutun.

·        Ağrılı bölgeye buz uygulayın. Soğuk jelleri, buzlu soğuk su veya buzluktan çıkarılmış herhangi bir şeyle her 4-6 saatte bir 15 dakika süreyle soğuk uygulayın.

·        Ağrı ve ödemi dindirmek için ilaç kullanın. Ağrıyı geçirmek için asetaminofen kullanabilirsiniz. Doktorunuz ödemi geçirmek için nonsteroid antiinflamatuar “NSAİİ” dene ilaçlardan almanızı önerebilir. NSAİİ içerisinde ibuprofen, naproksen gibi etken maddelere sahip ilaçlar yer almaktadır.

Eğer semptomlarınız bu tedavilerle düzelmezse doktorunuz size fizik tedaviye (egzersiz uzmanı ile çalışmanız için) gitmenizi önerebilir. Bu egzersizleri evde yapmanızı da önerebilir. Aşağıda yer alan omuz egzersizleri omuzunuzu gererek sertleşmesini engelleyecektir.

·        Sarkaç germesi – Otururken veya ayakta kolunuzu serbest bırakarak aşağıya sarkıtın. Kolunuzu öne ve arakaya daha sonra her iki yana sallayarak küçük daireler çizin

·        Duvar yürüyüşü egzersizi – Yüzünüzü bir duvara verin ve parmak uçlarınızla duvara temas edecek kadar yakın durun. Kolunuzu gererek yere paralel hale getirin ve parmak uçlarınızı duvara dayayın. Daha sonra hafif ağrı ve sertlik hissedinceye kadar duvarda yukarı tırmanın. Omuzlarınızı bir hizda tutn. Yukarı kaldırmayın. Bu egzersizi günde 2-3 kez beş dakika süreyle yapın.

Bu egzersizleri yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar:

·        Öncelikle omuzlarınızı sıcak bir banyo veya duş ile veya sıcak havlu ile ısıtın.

·        Egzersizleri yavaş yaparak başlayın ve zaman içerisinde güçleştirin.

·        Ağrı hissetmenizin normal olduğunu bilin. Keskin veya yırtılır tarzda bir ağrı duyarsanız ne yapıyorsanız bırakın ve doktorunuzla görüşün.

Semptomlarım düzelmezse ne olur?

Semptomlarınız düzelmiyorsa doktorunuzla olası diğer tedaviler hakkında görüşmeniz gerekir:

·        Ağrılı bölgeye direkt ilaç uygulanması

·        Cerrahi

Normal aktivitelerime ne zaman döneceğim?

Normal günlük aktivitelerinize kolunuzu her yönde ağrısız hareket ettirdiğiniz zaman dönebilirsiniz. Ağrı uyandırmamak için günlük aktiviteleriniz ve sporlarınıza yavaş dönüş yapın.

Yazar: Dr. Kaya AKAN
Makale Tarihi: 30/12/2011


Anahtar Kelimeler: tendinit , omuz ağrısı , biceps , omuz egzersizleri , biseps

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522