Artrit ve Artrit Egzersizleri

Artrit ve Artrit Egzersizleri

ARTRİT VE EGZERSİZ

ARTRİTLİ HASTALAR EGZERSİZ YAPMALI MI? - Evet. Artritli kişiler mutlaka egzersiz yapmalıdır. Uzun dönemde düzenli egzersiz yapanlar başlangıçta ağrı duysalar bile olsa belli bir süre sonra ağrıları azaltacaktır.

BİR EGZERSİZ PROGRAMINA BAŞLAMADAN ÖNCE NE YAPMALIYIM? – Bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız. Kendisine hangi sporları yapıp yapamayacağınızı sorun. Aynı zamanda spora başlamadan bir fizyoterapiste başvurmanız gerekip gerekmediğini sorun.

NASIL BİR EGZERSİZ PROGRAMI YAPMALIYIM? – Bu size kalmış bir şey. Ancak seçeceğiniz egzersiz programı iki türlü işe yaramalı. Bunlar:

·        Kaslarınızı güçlendirmeli – Bu şekilde eklemlerinizin hem ağrısını gidereceksiniz hem de onları kas güçlendirmesi ile koruyacaksınız. Kaslarınızı kuvvetlendirmenin bir yolu ağırlık çalışmak veya ağırlık aletlerini kullanmaktır.

·         Kalp hızınızı ve soluk sayınızı arttırın – Bu şekilde kalp sağlığınızı düzeltebilir ve tansiyonunuzu düşürebilirsiniz. Doktorlar kalp hızınızı düşük yoğunluklu aktiviteler olan yürüyüş, bisiklet veya yüzme ile arttırmanızı öneriyorlar. Düşük yoğunluklu egzersizler yüksek yoğunluklu olanlara göre eklemlerinize daha az zarar verirler. Artritli hastalar için koşu gibi yüksek yoğunluklu aktiviteler önerilmemektedir.

NASIL EGZERSİZ YAPMALIYIM? – Haftada birkaç gün, günde en az 30-40 dakika egzersiz yapmaya gayret etmelisiniz. Eğer bir seferde 30-40 dakika egzersiz yapamıyorsanız egzersizleri daha kısa parçalara bölmeye çalışın.

EĞER ARTRİTİM VARSA NASIL GÜVENLE EGZERSİZ YAPABİLİRİM? – Eğer artritiniz varsa şunlara dikkat ederek güvenle egzersiz yapabilirsiniz.

·         Egzersiz programına yavaş başlayarak kademeli olarak hızlandırın.

·         Egzersizlerden 10-15 dakika önce ısınmaya başlayın. Isınmak için ya olduğunuz yerde yürüme hareketi yapabilirsiniz, ya da kısa yürüyüş veya kas gerdirmesi yapabilirsiniz.

·         Düşük ağırlıklarla başlayıp yavaşça ağırlıkları arttırın (eğer ağırlık kullanıyorsanız).

·         Egzersiz yaptıktan sonra 5 dakika süreyle soğumaya dikkat edin. Gene soğumak için yavaş yürüyüş veya gerdirme yapabilirsiniz.

·         Egzersiz yaparken eklemlerinizi korumak için:

·         Kalça, diz veya ayak bileği sorunlarınız varsa düz bir yüzeyde yürüyün.

·         Ayağınızı destekleyen ve için yumuşak ayakkabılar giyin.

·         Ağrıya dikkat edin – ağrınız varsa ya durun ya da hareketi değiştirin.

·         Eklemlerinizi buran hareketlerden kaçının.

·         Eğer doktorunuz öneriyorsa bir dizlik takabilirsiniz.

DEĞİŞİK ARTRİT TİPLERİNE HANGİ EGZERSİZLER YARDIMCI OLUR? –Bazı egzersizler değişik yakınmalara yol açan farklı artritlere yardımcı olabilir.

Osteoartrit ve benzer diğer artrit tiplerinde eklemleriniz ağrısa bile her gün hareket ettirmeniz çok önemlidir. Örneğin dizinizde artrit varsa bile her gün düzenli olarak bacaklarınızı katlayıp düzleştirmeye gayret etmelisiniz.

Sabah sertliğini gidermek için uyumadan önce ekteki egzersizleri yapmaya çalışın.foto1-5

Romatoid artritdeki el ve el bileği bulgularına yardımcı olmaları için şu egzersizleri yapın fot6-7

Ankilozan spondilitdeki bel ve kalça sorunlarınız için şu egzersizleri deneyin 8-9-10

EGZERSİZ YAPARKEN AĞRIM OLURSA NE YAPACAĞIM? -  Eğer egzersiz yaparken ağrınız olursa doktorunuzla ne yapabileceğiniz konusunda konuşun. Egzersizlere başlarken bazı ağrı ve sızılar olması normaldir. Eğer ağrınız fazlaysa veya egzersizden sonraki 2 saat içerisinde geçmiyorsa egzersiz programınızı veya yapma yönteminizi değiştirmeniz gerekecektir.

Yazar: Dr. Kaya AKAN
Makale Tarihi: 02/08/2012


Anahtar Kelimeler: artrit , egzersiz , Artrit Egzersizleri , ortopedik egzersiz , artirit

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522