Testis Kanseri Nedir

Testis Kanseri Nedir

Testis Kanseri

Testis kanseri, sperm üreten hücrelerin kötü huylu (malign) hastalığıdır. Erkeklerde görülen kanserlerin %1’ni oluşturur, genç ve erişkin erkekler denilen 15–40 yaş arası erkelerde en sık görülen kanserlerden biridir.


Testis Kanserinin Belirtileri Nelerdir?
1.Testiste ele gelen kitle
2.Testiste ağrı
3.Kanserin yayıldığı yere göre bazı belirtiler (Bacaklarda şişlik, öksürük, solunum zorluğu, kemik ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi vb. )
Çocukluk döneminde testisi normal yerinde olmayan kişiler, 1. derece akrabalarında testis kanseri olan kişiler ve testisin bir tanesinde kanser olan kişilerde testis kanseri olma olasılığı diğer kişilere göre daha fazladır.


Testis Kanserinin Tanısı Nasıl konur?
Testis kanserinin tanısı, bazı kan testleri ve testise yapılan ultrason ile konulur. Doktorunuz gerek görürse kanserin yayılma derecesini anlamak için tomografi isteyebilir. Bütün kanserlerde olduğu gibi erken evrede tanı konulması çok önemlidir. Bunun yanı sıra testis kanseri, tedaviye en iyi cevap veren kanserlerden biridir.


Testis Kanserinin Tedavisi Nasıldır?
Erken dönemde yakalanan testis kanserlerinde tedaviye cevap ve yaşama yüzdesi %90’nın üzerindedir. İleri evredeki testis kanserleri de tedaviye oldukça iyi cevap verir.
Tedavisinde ilk aşama orşiektomi denilen cerrahi yöntem olan kanserli testisin çıkarılması işlemi uygulanır. Ardından kanserin tipine ve evresine göre, ışın tedavisi (radyoterapi) ya da ilaç tedavisi(kemoterapi) uygulanır. Hastanın kanserli testisinin alınması kişide ne üremede nede  cinsel performansta bir olumsuzluğa yol açmaz.


Testis Kanserinden Korunmak İçin Kendi Başıma Neler Yapabilirim?
Her ay testislerinizi sıcak ortamda, hem ayakta hem de yatarak muayene etmelisiniz. Elinize herhangi bir şişlik gelirse, düzensizlik veya dokunma sırasında ağrı hissederseniz hemen doktorunuza başvurmalısınız.

KAYNAK

1.TESTİS KANSERİ KILAVUZU P. Albers (başkan) , W. Albrecht, F. Algaba,C. Bokemeyer, G. Cohn-CedermarkA. Horwich, M. P. Laguna,Avrupa Üroloji Derneği 2008

Yazar: Dr. Bedri Ergun TOPSEVER
Makale Tarihi: 01/08/2011


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522