Hidrosel Nedir

Hidrosel Nedir

Hidrosel Nedir?

Hidrosel; kısaca testislerin etrafında sıvı birikmesidir.

Hidrosel’in iki tipi vardır:

1.Doğumsal (konjenital) Hidrosel: Anne karnındaki gelişim süresinde meydana gelen hidroseli tarif eder. Doğumda saptanan hidrosellerin çoğu bir yaşa kadar kendiliğinden düzelir ve tekrarlamaz.
2.Edinsel-Erişkin Hidrosel: Erişkin erkeklerin yaklaşık yüzde 1'inde ve genellikle 40 yaşın üzerinde görülür. Erişkin erkeklerde ve daha yaşlılarda skrotumun (torbanın) maruz kaldığı travma, testis ve eklerinin iltihabi hastalıkları, testis tümörleri, varikosel ameliyatları ve radyoterapi sonrası gibi nedenler ile hidrosel oluşabilir.


Belirtileri Nelerdir?
Aile yada doktor tarafından göz veya elle muayene sırasında fark edilir. Ağlama ile belirginleşir. ilk 1 yaşta hidroseller cerrahi tedavi gerektirmediği için bu dönemde herni (fıtık) ile hidroseli ayırt etmek gerekir.
Doktorunuz Hidrosel tanısını koyabilmek için, fizik muayenenin yanı sıra röntgen ve ultrason gibi tetkikler yardımıyla tanı koyabilir.
Birçok hidrosel hiçbir şikayete neden olmaz, hastaların hekime başvurusu genellikle testis torbasında ağrısız şişlik nedeni ile olmaktadır. Hasta testis torbasında ağırlık, dolgunluk hissedebilir. Nadiren kasık bölgesinde hafif rahatsızlık hissi ve bel bölgesine vuran ağrıdan rahatsızlık duyabilirler. Ağrı genellikle olmaz eğer varsa beraberindeki akut epididimit enfeksiyonu nedeni ile olabilir. Konjenital hidroselde, testis torbasındaki şişliğin sabahları kaybolup, günün ilerleyen saatlerinde belirginleşmesi tipiktir. Ateş, titreme, bulantı, kusma basit hidrosellerde genellikle görülmez.
 
Hidrosel'in Tedavisi
Hidroselin yanında fıtık da varsa tedavi cerrahidir. Herni (Fıtık) doğal kendiliğinden düzelmeyeceği için, tanı konunca tedavisi gerekir, ancak hidrosellerde 1 yaşa kadar beklenebilir. Erken doğan bebeklerde (prematüre) eğer fıtık varsa taburcu olmadan cerrahi önerilebilir.
 
KAYNAKLAR
1.Finkelstein MS, Rosenberg HK. Ultrasond evoluation of scrotum. Urology 1986;27:19

Yazar: Dr. Bedri Ergun TOPSEVER
Makale Tarihi: 28/02/2011


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522