Hastalık Rehberi > KBB ( Kulak Burun Boğaz )

Corona Virüs Nedir

Corona Virüs Nedir? Corona virüs insanlarda ve hayvanlarda solunum yollarını enfekte eden bir grup virüstür. 1965 yılında keşfedilmiştir. Bazı korona virüsleri sindirim sistemini  de etkiler.


Domuz Gribi

Domuz Gribi Nedir? Domuz Gribi, İnfluenza A virüsünün neden olduğu ve domuzlarda salgınlara neden olan bir solunum hastalığıdır. Domuzlardan insanlara bulaşabilmektedir. İnsandan insana nasıl bulaşır? Domuz Gribinin A/(H1N1), mevsimsel gribin bulaştığı gibi bulaşmakta olduğu düşünülmektedir.


Grip

Grip Her yıl milyonlarca kişiyi etkileyen bir solunum yolu enfeksiyonu olan grip, hastaneye yatışı gerektirecek kadar ağır hastalık tablolarına neden olabiliyor. Grip ve sonrasında gelişen akciğer enfeksiyonları Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en sık ölüm nedenleri arasında altıncı sırada yer alıyor. İnfluenza virüsünün neden olduğu grip enfeksiyonu hem sağlık, hem de ekonomik açıdan ciddi sorunlara neden olabiliyor.


Grip Aşısı

Grip Aşısı Grip, influenza virüsünün yol açtığı bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Grip genelde kış aylarında ortaya çıkar. Belirtileri, ateş, titreme, boğaz ağrısı ve öksürüktür.


Gırtlak (Larenks) Kanserleri

Gırtlak (Larenks) Kanserleri Üst solunum yolu ve sindirim sistemi kanserleri arasında Larenks kanserleri en sık görülen kanserdir. Larenks kanserleri değişik tiplerde olurlar, kanser tipi köken aldığı yere veya tümörün türüne göre isimlendirilir. %95 den fazlası yassı epitelyum hücreli kanserlerdir.


 

Hastalık Rehberi