Kilolu Çocuklar için Beslenme Önerileri

Kilolu Çocuklar için Beslenme Önerileri

Kilolu Çocuklar için Beslenme Önerileri

Eğer çocuğunuz sağlıklı olandan daha ağır geliyorsa, doktorunuz altı ay ya da bir yıl boyunca kilosunu dengede tutmaya çalışmasını tavsiye edebilir. Çocuklar kilo kaybetmeye ihtiyacı duymak yerine sağlık bir kiloya gelebilir

Çocuklar için en iyi sağlık programları daha iyi beslenmelerine ve daha fazla egzersiz yapmalarına yardımcı olur. Çocuğun ailesini de işin içine katan programlar, sadece çocuğu hedefleyenlerden daha iyi sonuç elde ederler.

Beslenme düzeni, egzersiz ve alışkanlıkların değişimini içeren programlar

Araştırmalar beslenme düzeni, egzersiz ve alışkanlıkların değişimini içeren programların aşırı kilolu çocukların daha sağlıklı bir kiloya ulaşmalarına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Çocuğun ailesi işin içine dahil edilirse onlar çok iyi bir başarı fırsatı ele ederler. Bütün aileler aynı kuralları (örneğin,televizyonun karşısında abur cubur yememek ya da hafta sonları daima yürüyüşe çıkmak) kabul ederlerse, bundan sonra çocuk için bu kuralları uyması daha kolay olur.

Ancak, incelenen programlar çoğunlukla çok yoğundurlar ve uzman hekimlerin bulunduğu klinikler tarafından yürütülmektedirler. Bu uzman hekimlerin desteği olmadan ne kadar iyi sonuç verdiklerini bilmiyoruz.

Aşırı kilolu çocukların ve ergenlik dönemindekilerin kilo vermesine yardımcı olmak için düzenlenen programlar genellikle üç kısımdan oluşur. Bunlar:

• Çocuğun beslenme düzeninin iyeleştirilmesi. Daha fazla meyve ve sebze tüketmesi, sekerli içecekleri tüketmeyi bırakılması, sağlıklı bir kahvaltı yapma ve öğünler arasında bisküvi veya patates cipsi  gibi yüksek kalorili abur cuburları tüketilmemesi.

• Fiziksel aktiviteyi arttırma. Örneğin, spor yapmak, aileyle yürüyüşe çıkma, okula bisikletle gitme ya da çocuğunuzu televizyon izleme süresini azaltma.

• Sağlıksız olan alışkanlıkların değişmesi. Sağlıklı beslenme ve hareketlilik, değiştirilmesi zor alışkanlıkların üstesinden gelinmesi ve çocuğunuz kendine daha fazla güvenmesi ve kendini daha iyi hissetmesi için hedefleri düzenlemeyi içebilir.

Üç kısmın tamamı önemlidir. Doktorunuz bu şeyleri evinizde yapabileceğiniz bir plan oluşturmanıza yardımcı olabilir ya da bir plan hazırlamanıza yardımcı olması için çocuğunuzun bir terapiste görünmesini önerebilir. Ayrıca, çocuğunuz aşırı kilolu çocuklar için uzman gözetiminde yapılan bir programa katılması için hastaneye sevk edilebilir.

Aşırı kilolu çocuklar için düzenlenen programların onlara yardımcı olabileceği hususular:

• Daha fazla kilo almaktan kaçınmak
• Eğer ihtiyaçları varsa, bir miktar kilo vermek
• Yağları eritip, kasları geliştirmek
• Kendileri ve nasıl göründükleri hususunda daha iyi hissetmeleri

Hangi programın en iyi sonucu verdiğini ortay koymak için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız vardır. Ayrıca, sonrasında çocuklar sağlık kiloda kalmayı becerip beceremediklerini ortaya çıkarmak için uzun vadeli araştırma yapılamasına ihtiyacımız vardır.

Bazı aileler, aşırı kilo çocukların kilo vermeleri için teşvik ettikleri çocukların, anoreksiya gibi yeme bozukluklarına yakalanabileceğinden endişe etmektedirler.
Ancak, yapılan araştırmalar sağılıklı bir beslenme düzeni, daha fazla fiziksel egzersiz ve daha iyi alışkanlıkların teşviki için üç bölümden oluşan programlara katılan çocukların yeme bozukluklarına yakalanmadıklarını göstermektedir.

Çocuğunuza yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler

 Ebeveynler çocuklarının sağlıklı beslenmeleri ve yeterli fiziksel aktivite yapmaları konusunda büyük bir etkiye sahip olabilirler. Doktorlar size çocuğunuzun sağlıklı bir kiloya ulaşabilmesine yardımcı olmanız için yapabileceğiniz yedi şey önerirler.

• Çocuğunuzun öğünlerde ve atıştırma vakitlerinde meyve, sebze ve süt gibi besleyici yiyecek ve içecek tükettiğinden emin olun.
• Çocuğunuza şekerli içecekler ve bisküvi gibi yüksek kalorili sağlıksız besinler vermeyin.
• Yiyeceği ödül olarak kullanmayın (örneğin, ödevin bitirmesi için bir tatlı önermek).
• Çocuğunuzu kahvaltı yapması için teşvik edin.
• Top oynama ya da dans etme gibi keyifli ve pratik aktiviteleri artırın.
• Çocuğunuzun televizyon izlerken ya da bilgisayar oyunu oynarken geçirdiği vakti azaltın.
• Sağlıklı yeme ve egzersiz konusunda iyi örnek olun.

Bir çocuk sağlıklı bir kiloya ulaştığında, sağlıklı kalması için çokça destek ve yardım almaları önemlidir.

Bir tedavi programında kilo vermiş aşırı kilolu çocukların incelenmesinde, araştırmacılar yeniden kilo alan çocukların tekrar eski sağlıksız alışkanlıklarına geri döndüğünü ortaya çıkardı. Bu çocuklar büyük bir ihtimalle kahvaltıyı atladı, abur cubur yedi ve daha fazla televizyon seyretti.

Çocuğu kilosunu kontrol etmek için bir programa katıldıysa, program bitmeden önce sağlık personeliyle konuşmak önemlidir. Program sonrasında sizin ve çocuğunuzun yapması gerekenin ne olduğunu bildiğinizden emin olmanız gerekir.

Çocuğuma ne olacak?

Sağlıklı olan daha fazla kilosu olan çocuklar çoğunlukla kendilerini kötü hissederler. Bu çocukların arkadaş edinme sorunları olabilir ve onlara sataşılabilir. Tedaviler kendiler daha hissetmeleri için onlara yardımcı olabilir.

Bütün aşı kilolu çocuklar aşırı kilolu birer yetişkin olmazlar. Fakat aşı kilolu çocuklar ileride aşırı kilolu yetişkinler olma ihtimalleri diğer çocuklardan daha fazladır.

Yapılan çalışmalar aşırı kilolu bazı çocukların yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve vücutlarının kan şekeri seviyelerinin kontrolü ile ilgili sorunlar (insülin direnci) gibi başka sağlık problemlerinin olduğunu gösteriyor. Ayrıca, ileri derecede aşırı şişman 10 çocuğun yaklaşık 3’ünde metabolik sendrom denilen bir rahatsızlık da vardır. Bu belirtileri bir arada olması, çocukların tip 2 diyabete yakalanma risklerinin daha fazla olabileceği anlamına gelir.

Bu hastalıkların neden aşırı kilolu olmak diye bir bilgimiz olmamasına rağmen, aşırı kilolu çocukların astım ve tip 1 diyabet gibi hastalıklara da yakalanma ihtimalleri daha yüksektir. Astımlı çocuklar diğerlerinden daha az egzersiz yaptıkları için, bu çocuklar aşırı kilolu hale gelebilirler.

Çocuklar birer obez yetişkinler haline gelirlerse, bu durum onların bir ya da daha fazla ciddi sağlık problemi yaşama olasılıklarını artırabilir. Yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, diyabet, osteoartrit ve bazı tür kanserler karşılaşabilecekleri sağlık sorunları arasında yer alır.

Yazar: Dr. Pınar AKAN
Makale Tarihi: 21/09/2011


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522