Gebelikte Kilo Kontrolü

Gebelikte Kilo Kontrolü

Gebelikte Kilo Kontrolü

Uzun yıllardır gebelerde öğün arttırmak, her istediklerini yiyebilmek bir öngörü olarak oluşmuştur. Hatta “iki kişilik” (hem bebek hem de kendisi için) yemek şeklinde bir söz bile günlük kullanım diline geçmiştir.

Başlangıçta hekimler bu aşırı kilo alınmasına sebep olacak durum ve psikoloji ile ilgili olarak tedbirli davransalar da anne ve bebeğin sağlığı açısından çok fazla kısıtlamaya gidilmemesi zaman içinde yaygın bir görüş olarak oluşmuştur. Hatta tersine yetersiz kilo alımı potansiyel sorunlar yaratabildiği görülmüştür.

Kilo Rehberi

Sağlıklı kadınlarda; boyunuz, kilonuz ve yaşınız üzerinden aynı zamanda eğer bebeğiniz ikiz , üçüz olacaksa doktorunuz size ayrı bir beslenme ve diyet üzerinden tavsiyelerde bulunacaktır.

Ancak genelde,

Gebeliğin başında bir kadında normal olarak (vücut kitle indeksi olarak tanımlanmıştır [VKİ] ile 19,8-26) gebelik sırasında 11-16 Kg. alması tavsiye edilir. (VKİ hesaplama için: http://www.hastaliktavesaglikta.com/idealkilo.php)

Zayıf kadınlar (VKİ <19.8) 13 - 18 Kg alınması tavsiye edilir.

Kilolu kadınlar (VKİ 26-29) 7 to 11 Kg alınması tavsiye edilir.

Obez kadınlar (VKİ> 29)  7 Kg alınması tavsiye edilir.*

*Kaynak:Rooney BL, Schauberger CW. Excess pregnancy weight gain and long-term obesity: one decade later. Obstetrics & Gynecology. 2002;100:245-252.June 2003 -Thorsdottir I, Torfadottir JE, Birgisdottir BE, Geirsson RT. Weight gain in women of normal weight before pregnancy: complications in pregnancy or delivery and birth outcome. Obstetrics & Gynecology. 2002;99:799-806.

Kaloriyi ve Beslenmeyi Maksimize Etmek

Hamilelik sırasında sağlıklı yeme yaklaşımı ikilidir: Uygun bir kilo alarak yemek isterken ama aynı zamanda da sizin ve karnınızdaki bebeğinde ihtiyacı olan tüm besinleri aldığınızdan emin olmak istersiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu sağlıklı beslenmedir. Besin-yoğun gıdalarla beslenirken hem kendinizi hem bebeğinizi beslerken, yüksek kalorili besinlere daha az yönelerek aşırı kalori alımını engelleyebilirsiniz.(çerezler, cips, soda ve hamur işleri gibi)

Klasik beslenme için, meyve, sebze, kepekli tahıllar, yağsız protein, süt ürünleri ve sağlıklı yağlar (zeytinyağı, balık, fındık, tohumlar ve fıstık ezmesi olanlar gibi) çeşitlerini seçebilirsiniz. Ve doktorunuzun önerdiği doğum öncesi takviyeleri almayı ihmal etmeyin.

Tabii ki, fiziksel aktivite de hamilelikte kilo alımında önemli rol oynar. Hamilelik sırasında düzenli egzersiz yapmak size önerilen kilo artışı hedefine ulaşmak için çok önemlidir. Ancak gebelikten önce düzenli egzersiz yapmıyorsanız, özellikle gebelik sırasında herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza mutlaka danışın ve doktorunuzun onayını alın.

Gebelik Sırasında Diyet Yapılır mı?

Düşük karbonhidratlı diyetler günümüzün popüler diyetleridir, bazıları hamilelik sırasında kilo kontrolünün iyi bir yol olup olmadığını tartışır. Gebelik sırasında bu diyetlerin kullanımına ilişkin yayınlanan veri yoktur. Hamile veya emziren anne iseniz, yeni bir diyete veya her türlü diyete başlamadan önce doktorunuzla konuşun.

Gıda Güvenliği Hakkında Bir Not

Gebelikte sağlıklı beslenme tartışmalarından biri de gıda güvenliğidir. Bu gıdaların bir kısmı çeşitli yemek ve yeterli besin almak için önemli olsa da, bu sizin için veya doğmamış bebek için bir risk oluşturabilecek bazı gıdalardan kaçınmak da önemlidir.

İşte hamile kadınlar için özel bir risk teşkil eden gıda kaynaklı hastalıkların bazıları şunlardır:

Listeria - Hamilelik sırasında Listeria zehirlenmesi düşük, ölü doğum ve doğum kusurları riskini artırabilir. Kontamine olmuş olabilecek gıdalar pastörize edilmemiş süt, şarküteri ürünleri, sosisli sandviç ve taze ve yumuşak peynirler (örneğin taze beyaz peynir, mavi peynirler gibi).

Civa ve PCB kontaminasyonu - Köpekbalığı da dahil olmak üzere balıkların bazı türleri, kılıçbalığı, kral uskumru, ton balığı, somon, doğmamış bebekler ve küçük çocuklar için zararlı olabilecek kimyasal kirleticiler üst düzeyde olabilir. Hamile ve emziren kadınların bu tür balıkları tercih etmemeleri tavsiye edilir.

E. coli O157: H7 - Bu bakteri çiğ ve az pişmiş et ve pastörize edilmemiş sütte bulunabilir. Çiğ ve az pişmiş etlerden kaçınmak bu konuda çok önemlidir.

Risk Faktörleri

Az kilo alımı veya aşırı kilo alımına bağlı riskler:

Tavsiye edilen miktarda kilo alınması sağlıklı bir gebeliği sağlamakta yardımcı olabilecek birçok faktörden biridir. Çok az kilo almak daha sonra gelişim ve sağlık sorunları için daha büyük risk taşıyabilir. Düşük doğum ağırlıklı bebek doğurma riskini artırabilir. Çok fazla kilo da gebeliğe bağlı hipertansiyon ve gestasyonel diyabet gibi durumlarda annenin riskini artırabilir. Gebelik bittikten sonra aynı zamanda annenin uzun süreli obezitesi için risk faktörü oluşturabilir.

Kaynak:American College of Obstetricians and Gynecologists http://www.acog.org

Yazar: Dr. Hakan ÖZÖRNEK
Makale Tarihi: 30/07/2012


Anahtar Kelimeler: gebelikte kilo , gebelikte ideal kilo , gebelik ve diyet , gebelikte obezite , ideal kilo

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522