Akciğer Kanserinin Tedavisi

Akciğer Kanserinin Tedavisi

Akciğer Kanserinin Tedavisi?

Akciğer kanseriniz için göreceğiniz tedavi kanserinizin türüne, kanserinizin hangi evrede olduğuna ve kanserinizden ayrı olarak ne kadar iyi durumda olduğunuza bağlı olacaktır.

Akciğer kanseri olduğunuz tanısı konulduysa, doktorunuz kanserin hangi evrede oluğunu belirtecektir. Bu evreler numaralandırılmıştır ve bunlar kanserin ne kadar yayıldığını tanımlar. Kanserinizin nasıl tedavi edileceğinde bir farklılık oluşturduğu için, bu evrelemeler önemlidir.

I. Evre: Kanser sadece akciğerlerdedir.

II. Evre: Kanser küçüktür fakat etkilenmiş akciğere en yakın olan bölgeye sıçrar.

III. Evre: Kanser göğüsteki diğer yakın yerlere sıçrar. Ayrıca bu durum birden fazla tümör olduğu anlamına gelebilir.

IV. Evre: Kanser başladığı akciğer lobundan diğerine veya karaciğer ya da beyin gibi vücudun diğer kısımlarına sıçramıştır

Ayrıca, kendinize hangi tedaviyi uygulatmak istediğinize de bağlıdır. Doktorunuz bütün seçenekleri açıklamalıdır ve bunları anladığınızdan emin olmalıdır. Doktorunuz, birincisini istiyorsanız size ikinci bir görüş sunmalıdır ve tedaviniz hakkında verdiğiniz karara uymalıdır. Doktorlar akciğer kanseri için bir tedaviden söz etmezler. Doktorlar tanı koyulduktan sonra ne kadar yaşayabileceğiniz ya da kanserinizin tedaviye karşılık verip vermediği hakkında konuşurlar.


Ameliyat

Yayılma göstermemiş küçük bir tümörünüz varsa, genel olarak en uygun tedavi ameliyattır. Ameliyat I. ya da II. evredeki küçük hücreli akciğer kanserin tedavisi için ilk seçenektir.

Fakat kanser kalbinize ya da önemli bir kan damarına veya soluk borunuza yakınsa, cerrahınız ameliyatın çok tehlikeli olduğuna karar verebilir ve başka bir tedavi türü önerir.

Ayrıca doktorlar, akciğer kanseri III. evrede olan kişiler için de ameliyatı önerirler. Bazen tümörü küçültmek ve operasyonu daha kolay hale getirmek için ameliyattan önce kemoterapi tedavisi görülür.

Ameliyatta, cerrah etkilenmiş olan akciğerinizin tamamını ya da bir kısmını alacaktır. Operasyonun türü, kanserin akciğerinizdeki yerine ve ne kadar büyük olduğuna bağlıdır.

Ameliyat olup olamayacağınız ayrıca genel sağlığınıza ve elverişli olmanıza da bağlıdır. Akciğerlerinizin cerrahın alacağı akciğer kısmı olmaksızın nefes alabilmeniz için yeteri kadar yi çalışmaları gerekir. Ayrıca, doktorunuz kalbinizin bu ameliyat için yeteri kadar güçlü olup olmadığını da kontrol edecektir.

Günümüzde çok az sayıda hasta bu ameliyat türünden sonra ciddi komplikasyonları olur fakat ne gibi sorunlar oluşabileceği konusunda doktorunuza danışın. Ne kadar çabuk iyileşeceğiniz yaşınıza geçirdiğiniz operasyonun türüne,  akciğerlerinizin ne kadar çalıştığına ve hastalığınızın hangi evrede olduğuna bağlıdır.

Ameliyat olduktan hemen sonrasında çok ağrınız olabilir. Mümkün olduğunca en kısa zamanda hareket etmeye çalışın, sadece odanın sonuna kadar gidip geri gelin ya da yatakta bacaklarınızı germe bile olur. Bunlar kan dolaşımınızın aktif kalmasına yardımcı olacak ve kan damarlarınızdan birinde kan pıhtısı oluşma ihtimalini azaltacaktır.

Kemoterapi

Kemoterapi kanser hücrelerini öldürücü ilaçların alınması demektir. Ameliyattan önce ya da sonra bir tedavi olarak veya ameliyat yerine size kemoterapi uygulanabilir. Kemoterapi tek başın yada radyoterapiyle birlikte uygulanabilir.

Akciğer kanseri için yapılan kemoterapide kullanılan bir çok ilaç vardır.

Kemoterapi  genelde damarınıza bir iğne yoluyla verilir. Bu tedavinin uygulanması için bir kliniğe gitmeniz gerekir. Ayrınca hem klinikte hem de evinizde ilaç alabilirsiniz. Her bir kür uygulaması birkaç gün sürer.

Kemoterapi ilaçlarının çeşitli yan etkileri vardır. Karşılaşacağınız yan etkilerin ne olduğunu doktorunuza sorun. En yaygın olan yan etkilerden bazıları: mide bulantısı ve kusma, enfeksiyonlar, yorgunluk ve ishaldir. Bazı kemoterapi ilaçları saçlarınızı dökülmesine neden olabilir. Bazı yan etkilere karşı faydalı olması için ilave ilaçlar alabilirsiniz.

Radyoterapi

 III. evre akciğer kanseriniz varsa ve ameliyat olamıyorsanız, kanserden kurtulmak denemek için kemoterapi ya da radyoterapi yaptırabilirsiniz.

Radyoterapide, kanser hücrelerini öldürmek ve tümörleri küçültmek için yüksek enerjili X ışınları kullanılır. Radyoterapi göğüs bölgenize uygulanır. Radyoterapi cihazını içersinde uzanmanız ve tedavi süresinde hiç hareket etmeden durmanız istenecektir. Bu işlem sadece birkaç dakika sürer ve acı vermez.

Tedavi olmaya karar vermeden öce, tedavi sonrasında ve tedavi sırasında kendinizi nasıl hissedeceğinizi doktorunuza sormak isteyebilirsiniz.

Radyoterapi uygulamasından sonra görülen ciddi problem boğazınızda ya da akciğerlerinizde tahriş veya şişme olmasıdır. Bu durum nefes almanızı zorlaştırabilir, fakat streoidlerle tedavi olabilirsiniz.

Sonrasında ne olacak?

Akciğer kanserinizin türü ve bunun ne kadar erken teşhis edildiği hususu neler yaşacağınızı etkileyecektir. Ayrıca, gördüğünüz tedavi türü ve kanserinizle yaşama biçimi kararınız da bir farklılık meydana getirecektir.

Akciğer kanseri olan çoğu kişiye, hastalık ileri safhaya ulaştığında ve yakındaki dokulara ya da vücutlarının daha ötedeki yerlere sıçradıktan hemen sonra teşhis konulur. Bazı kişiler akciğer kanseri oldukları öğrendiklerinden sonra uzun yıllar yaşar, fakat bu herkes için geçerli değildir.

Şartlar elverdiğince, size uygulanacak olan tedavinin hayattan beklentilerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak şekilde hazırlanmış olmalıdır. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle vakit geçirmek ya da mümkün olabildiğince hareketli kalmak veya bağımsız olmak isteyebilirsiniz. Doktorunuz önceliklerinize saygı ve size faydalı olma ihtimali en fazla olan tedavileri seçmenizde yardımcı olmalıdır.

Yazar: Dr. Pınar AKAN
Makale Tarihi: 23/08/2011


Anahtar Kelimeler: akciğer kanseri , akciğer kanseri tedavisi , akciğer kanserinin evreleri , akciğerde tümör , akciğer kanseri ameliyatları , akciğer kanserinde radyoterapi

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522