Varis Nedir

Varis Nedir

Varis Nedir

Çoğu insan varisli damarlara sahiptir. Genellikle varisli damarlar ciddi sorunlar yaratmaz, fakat bunlar rahatsız edici bulunabilir.

Varisli damar nedir?

Damarların şişmesine varisli damar denir, çünkü kan uygun şekilde akışını sağlamamıştır. Kalbiniz hücrelerinize oksijen taşıyarak vücudunuzun her yerine kan pompalar. Hücrelerde oksijen dolaştıktan sonra, kan damarlarınızdan kalbinize doğru geri döner. Bacaklarınız ve ayaklarınızdan geri pompalanan kan yukarıya akmak zorundadır. Böylece kapakçıklara sahip damarlar kan içindeyken tersine akan kanı durdurur.
Kapakçıkların içinde kalan kan bacağınızın yüzeyine yakın damarların bazılardan sızıntı yaptığı zaman varisli damar yani VARİS oluşur. Kan kalbinize doğru geri gitmesi yerine bacağınızdaki damarlarda birikir. Varis damarları sıklıkla baldırın arka yüzeyinde ya da bacağın iç taraflarında görülebilir. Varisli damarlar kalbinize kanın geri gitmesini durdurmaz.
Bacağınızda birçok damar vardır ve biri yeterince çalışmazsa, diğerleri kanı geri gönderir. Hamile ya da aşırı bir kiloya sahipseniz sizde varis olması daha muhtemel bir durumdur.

Belirtileri nedir?

Varis damarları bacağınız boyunca peş peşe devam eden bükümlü kordonlar gibi görünür. Cildinizin yüzeyinden dışarıya doğru şişerek belli olabilir. Sık olarak yumrulu bir şekilde hissedilir ve görülür.
Bacaklarınızdaki varisli damarları görebilmenizin dışında herhangi bir sağlık problemi yaratmaz. Fakat bacaklarında rahatsızlık hisseliklerini söylerler. Bacaklarınızda zonklama ya da ağrı olabilir ya da kaşıntı veya ağırlık hissedebilirsiniz. Sıcak hava ya da uzun süre ayakta kalmak damarlarınızı daha kötüleştirebilir ve gösterebilir.
Damarlarınız konusunda bir sıkıntınız varsa bir doktora gösterebilirsiniz. Sizi muayene edip birkaç soru soracaklardır.
Kan damarları ile ilgili ciddi bir rahatsızlığın işareti olmayan bu varis li damarlar kontrol ettirmek için birkaç test yaptırmanız gerekebilir. Fakat büyük ihtimalle çoğu insan için bu testler gerekmez.

Tedavi yöntemi nedir?

Varisli damarlar genellikle kendi kendilerine geçmezler. Bir sağlık problemi yaratıyorlarsa, tedaviler bacağınızı daha iyi hissetmenize ve görünmesine yardımcı olabilir. Tedavilerin bazı yan etkileri vardır ve bu tedaviyi uygulamadan önce siz, tedavinin avantajlarını ve dezavantajlarını düşünüp karar vermelisiniz.

Başlıca tedavi yöntemleri, varis çorapları,,ameliyat, ilaç, Radyofrekans ablasyonu ve lazer tedavisi, ilaç enjeksiyonlarıdır.

(Varis tedavisi için ayrıca bkz. " www.hastaliktavesaglikta.com")

Kendi kendinize yapabileceğiniz şeyler;

Belirtilerinize yardımcı olabilecek ve daha da kötüleşmesini durdurabileceğiniz, kendi kendinize yapabileceğiniz şeyler vardır. Fakat bu şeylerin ne kadar işe yarayıp yaramadığını gösteren çok fazla araştırma sonuçları yoktur.

•Bacağınızın alt tarafını saran Varis çorabı giymek, bacağınızın ağrımasını ve şişmesini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu çoraplar damarınızı sıkarak bacağınızdaki kanı geri göndermeye yardımcı olarak dizayn edilmiştir. Varis çoraplarının size uygun olan doğru tipini aldığınızdan emin olmanız çok önemlidir. Eczacınıza ya da doktorunuza sizin için uygun olan varis çorabı hangisi olduğunu danışın.
•Sağlıklı kiloda kalarak damarlarınızdaki basıncı azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.  Koşma, yürüme gibi egzersizlerle damarlarınızdaki kanı bacaklarınızın etrafına pompalamaya yardımcı olabilirsiniz.
•Ağrıyan bacaklarınızı kalbinizden daha yukarı kaldırarak dinlenmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin; yattığınız yerden bacaklarınızı bir yastığın üzerine koyarak. Uzun süre ayakta kalmaktan ve oturmaktan kaçının.
•Sigarayı bırakmak, sigara içmek toplardamarlarınızı daraltır damarlarınıza daha fazla basınç uygular.

Yazar: Dr. Bedri Ergun TOPSEVER
Makale Tarihi: 24/10/2011


Anahtar Kelimeler: varis , damarlarda şişme , varis çorabı , varis tedavisi , varisli damar

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522