Sporcularda Ayak Bileği Yaralanmaları

Sporcularda Ayak Bileği Yaralanmaları

Sporcularda Ayak Bileği Yaralanmaları

Ayak ve ayak bileği yaralanmaları spor yapan herkesin sıklıkla karşılaştığı bir sorundur. Yaralanma mekanizmalarına bakacak olursak en sık antrenman eksikliği karşımıza çıkmaktadır. Lisanslı veya lisanssız spor yapan herkesin ortak sorunu antrenman programlarına esnetmeleri eklememeleridir. Örneğin haftanın üç günü spor yapan bir kişinin, antrenman yaptığı günlerin dışında en az iki gününü esnetmelere ayırması gerekir. Esnetme süresinin en az 20 dakika tutulması ve esnetmelerin antrenman dışına kaydırılması faydasını çok arttıracaktır.

Ayak ve ayak bileği yaralanmalarında esneklik eksikliğinin rolü büyüktür. Bir diğer kaynakta bu gerginliğin, ayak bileğinin ve ayağın yere teması sırasında yerden aldığı pozisyon duyusunu yitirmesine yol açmasıdır. Denge duyumuz çok önemlidir. Bu duyumuz sayesinde yürüme, koşma gibi aktiviteler sırasında beynimiz bastığımız zemini algılayarak bu zemindeki düzensizliklere biz farkına varmadan adapte olur. Yaralanmalar sıklıkla güçsüz ve gergin kasların ayak ve ayak bileğimizi yere basarken kilitleyememesi sonucunda oluşur.

Ayak ve ayak bileğinin işlevsel anatomisine bakacak olursak ayak bileğinde talus, tibia ve fibula kemikleri, ayakta ise kalkaneus (topuk kemiği), naviküler, küboid, küneiformlar, metatarslar (tarak kemikleri), ve falankslar karşımıza çıkar.

 Dr. Kaya H. AKAN

 

Yazar: Dr. Kaya AKAN
Makale Tarihi: 03/05/2011


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522