Miyom (Fibroid)

Hastaliktavesagliktalogo

Miyom (Fibroid)

Miyomlar genelde zararlı değildirler ve çoğu zaman semptomlara neden olmazlar. Fakat ağrılı ve ağır adet kanamaları gibi sorunlara yol açabilirler. Miyomlar için etkin tedaviler vardır. Yaş olarak menopoza girmeye doğru yaklaşıyorsanız, beklemeyi tercih edebilirsiniz. Miyomlar, menopoza girdikten sonra genelde kendi kendilerine iyileşirler.


Miyom nedir?

Miyomlar rahminizde büyüyen yumrulardır. Fakat genel herhangi bir soruna yol açmazlar. Selim huyludurlar ve çok sık görülen bir durumdur. Miyomlar, 4 kadının yaklaşık 3’ünde vardır.

Miyomlar, belli türdeki kas formlarıyla aynı hücrelerden oluşurlar. Bunlar, yaklaşık bir toplu iğne başı kadar küçük de olabilir, bazen büyüyüp bir balon kadar büyük olabilirler.

Literatürlerde, kadınlarda neden Miyomların oluştuğuna dair kesin bir bilgileri yoktur. Östrojen hormonu onların büyümesi neden oluyor gibi görünüyor. Menopoz dönemine doğru yaklaştığınızda, vücudunuz östrojen üretimini azaltır ve Miyomlarınız küçülmeye başlar. Ancak, ne kadar östrojene sahipseniz, Miyomlarınız o kadar büyür demek o kadar basit değildir. Örneğin, hamilelik dönemi boyunca östrojen seviyesiniz daha yüksek olsa bile, Miyomlar genelde fazla büyümezler.

Belirtileri nelerdir?

Miyomları olan kadınların yarından daha azında semptomlar görülmektedir. Bu yüzden, Miyomlarınız olsa bile bundan haberdar olmayabilirsiniz. Fakat bazen, büyük Miyomlar sorunlara neden olurlar, örneğin:

• Ağır ve ağrılı adet dönemlerine
• Karnınızda baskı ya da ağrıya
• İdrara sık çıkmaya
• Cinsel ilişki sırasında ağrıya
• Hamile kalma sorunları(bu çok nadir görülür)


Miyom tedavileri nelerdir?
 
Miyomlarınızdan dolayı yaşadığınız herhangi bir semptom yoksa, muhtemelen onlarla ilgili herhangi bir şey yapmanız gerekmez. Ayrıca, semptomlarınız hafifse de herhangi bir şey yaptırmama yönünde tercihte bulunabilirsiniz. Fakat Miyomlarınız ağrıya neden oluyorsa o zaman size uygun olabilecek tedaviler vardır. Eğer menopoz dönemine yaklaşıyorsanız, tedavi olmama yönünde karar verebilirsiniz. Miyomlardan kaynaklanan semptomlar, menopoz dönemine doğru düzelirler

Ağır Adet dönemleri için tedaviler

Miyomlar ağır adet dönemleri geçirmenize neden oluyor ve tek problem buysa, doktorunuz adetlerinizin daha hafif geçmesini sağlayan ilaçlar yazabilir.

• Adet dönemleriniz ağrılı geçiyorsa, steroid yapıda olmayan iltihap önleyici ilaçlar (NSAID’ler) olarak adlandırılan ilaçlar kan akışını ve ağrınızı hafiflebilirler.
• Hamile kalmayı planlamıyorsanız, adet kanamanızı hafifletmek için doğum kontrol hapı alabilirsiniz. Ancak tüm bu ilaçları doktorunuzun size önermesi ve mutlaka doktorunuzun muayenesinden sonra kullanmanız gerekir.

Doktorunuz ilaçların yerine rahim içine progestojen hormon salgılayan rahim içi spiralin bir türünü önerebilir.

Hormon tedavileri

Hormon tedavileri Miyomlarınızın küçülmesine yardımcı olabilirler ve ağır adet kanamaları ve ağrılı adet dönemleri gibi semptomlarınıza fayda edebilirler. Hormon tedavilerinin ciddi yan etkileri olur, bu da onları altı aydan fazla alamayacağınız anlamına gelir. Ayrıca, hormon tedavisinin kestiğinizde, muhtemelen Miyomlar yeniden büyümeye başlayacaklar. Bu yüzden, menopoz dönemine girmeye yaklaşıyorsanız ya da Miyomlarınız için ameliyat olmayı planlıyorsanız, hormon tedavisi görebilirsiniz. Ameliyattan önce hormon tedavisi görmek, operasyonun daha kolay olmasını ve daha erken iyileşmenize yardımcı olabilir.

Miyom tedavilerinde kullanılan ilaç tipin en bilineni GnRH analoğudur. Hormon tedavisini aşağıdaki yöntemlerle olabilirsiniz:

• Derinizin altına implant yerleştirme şeklinde( bu bir ay boyunca kalır)
• Ayda bir iğne şeklinde
• Burun spreyi şeklinde

Hormon tedavisi vücudunuz tarafından üretilen östrojen miktarını azaltır. Çünkü östrojenini Miyomların büyümesine neden olduğu düşünülüyor, bu hormonun daha az olması Miyomlarınızı küçültebilir. Fakat Miyomlar için yapılan tedavilerin yan etkileri vardır. Menopoz dönemine girmeye doğru yaklaştıysanız, hormonlar ileride ortaya çıkacak kızarıklık gibi semptomlara yol açarlar. Ayrıca, kemik erimesi (osteoporoz) riskini artırır. Doktorunuz sizi bu yan etkilerden korumaya yardımcı için diğer hormonları almanızı önerebilirler. Bu yöntemde vücudunuza östrojen geri verildiği için hormon yerine koyma tedavisi (HRT) olarak adlandırılır, bunun neticesinde GnRH analoğu daha da azalır.

Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız, hormon tedavisi göremezsiniz.

Ameliyat

Miyomlarınıza yapılan ameliyatlar, ağır adet kanaması gibi semptomlarınıza yararlı olabilir. Miyomlar için birkaç ameliyat çeşidi vardır. Sizin için hangisinin uygun olduğunu doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Sadece Miyomların çıkarılması ameliyatı yaptırabilirsiniz. Bu operasyona miyomektomi denir. Bu ameliyatta rahminiz korunur ve eğer istiyorsanız hala çocuk sahibi olabilirsiniz. Böyle bir operasyon için herkes uygun değildir. Bu ameliyatı yaptırabilmeniz, orada ne kadar Miyomun olduğuna ve ne kadar büyük olduklarına bağlıdır.

Miyomlarınızı laparoskopik ameliyatla (karnınızda küçük bir kesik açılır), açık ameliyatla (karnınızda büyük bir kesik açılır) ya da vajinadan girme yoluyla aldırabilirsiniz.  Laparoskopik ameliyattan sonra açık ameliyata göre daha az ağrınız olacak ve daha hızlı iyileşeceksiniz. Fakat laparoskopik ameliyat sadece Miyomlarınız küçükse mümkün olur.

Miyomektomi ameliyatının hangi çeşidi yaptırırsanız yaptırın, Miyomlarınız yeniden büyüyebilir. Miyomları aldırma ameliyatı olduktan üç yıl sonra yaklaşık 4 kadından 1’inin Miyomlarının yeniden büyüdükleri görülebilir.

Miyomlarınızı aldırma ameliyatı yaptırma yerine rahminizi aldırma ameliyatı yaptırabilirsiniz. Bu ameliyatın adı histerektomi. Bu büyük bir operasyondur ve ameliyat olduktan sonra çocuk sahibi olmazsınız. Fakat Miyomlarınızın yeniden oluşma ihtimali yoktur. Rahminizi laparoskopik ameliyatla (karnınızda küçük bir kesik açılır), açık ameliyatla (karnınızda büyük bir kesik açılır) ya da vajinadan girme yoluyla aldırabilirsiniz.  

Rahminizi aldırma ameliyatı büyük bir işlem ve iyileşmesi zaman alır. Bazı kadınları ameliyat sonrasında bazı sorunları olur. İdrar kesenizde ve yara içersinde yanma, ağrı ve enfeksiyon oluşması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlar zamanla düzelir.

Miyomlar için histerektomi ameliyatı olan çoğu kadın yapılan operasyondan memnun kaldıklarını söylüyor. Ayrıca, yaptırdıkları ameliyatın kendilerini iyi hissettirdiğini söylüyorlar.
Rahminizi vajinadan girilerek aldırırsanız, bu işlem karnınızdan girilerek rahim aldırmanızdan muhtemelen daha çabuk olacaktır. Ayrıca vajinadan girilerek yapılan ameliyat daha hızlı iyileşirsiniz.

Miyomum varsa bana ne olacak?

Size ne olacağı konusu tedavi olup olmadığınıza bağlıdır. Düşünüp karar vermeniz için birçok neden vardır. Ancak yapamanız gereken doktorunuza gidip bu konuyu danışmaktır.

Tedavi görürseniz

Eğer herhangi bir semptomunuz yoksa Miyomlarınızdan yana hiç bir sorununuz olmayabilir. Diğer bir yandan, Miyomlarınız büyüyorsa; onların tedavisinin geciktirilmesi, ameliyatı daha da zor hale getirebilir. Miyomlarınız muhtemelen hamile kalmanızı engellemeyecektir. Eğer hamile kalırsanız, muhtemelen Miyomlarınız herhangi bir soruna da neden olmayacaktır. Onlar hamilelik dönemi boyunca muhtemelen aynı büyüklükte kalacaklar ya da hatta küçülecekler. Miyomlarınız menopoz dönemine doğru yaklaştığınızda muhtemelen küçüleceklerdir.

Tedavi görmezseniz

Miyomlarınız, hormon tedavilerini almayı bırakmanızın ardından, büyük bir ihtimalle çok geçmeden yeniden büyümeye başlarlar.

• Miyomlar, onları aldırma ameliyatı  (miyomektomi) sonrasında yeniden büyüyebilirler, fakat ameliyatın bu tipinde hala çocuk sahibi olabilme imkanı vardır.

• Rahimlerini aldırma ameliyatını (histerektomi) olan birçok kadın, artık semptomları olmadıkları için bu ameliyatın hayatlarını daha rahat hale getirdiğini söylerler. Fakat bu ameliyattan sonra artık hamile kalamazsınız.

Yazar: Dr. Hakan ÖZÖRNEK
Makale Tarihi: 05/05/2011


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522