Gözleriniz ve Sağlığınız

Gözleriniz ve Sağlığınız

Gözlerimiz ve Sağlığımız

“Gözler kalbin aynasıdır” çok sık kullanılan bir sözdür. Gerçekten de gözler bazı sağlık sorunlarının işaretlerini bize gösterebilir. Katarakt ve Glukom ‘ un dışında da kalp damar hastalıkları gibi bazı sistemik hastalıkların belirtilerini, işaretlerini gözlerden belirleyebilmek mümkündür.

Göz bulguları veren hastalıkların listesi çok kabarık olabilir. Diyabet, kalp damar hastalıkları, anevrizmalar, HIV, kanser ve bazı kalıtımsal rahatsızlıklar gibi. Bu yüzden doktorlarınızın periyodik göz muayenesi önermesinin sebebi; bu hastalıklar hakkında erken tanı koyma ve/veya daha önce fark edilmemiş bir hastalığınızın rutin göz muayenesi sırasında ortaya çıkabilmesi olanağıdır.

Bütün bu erken tanı ve hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasından kaynaklı olarak her insanın 40 yaşında kapsamlı bir göz muayenesi olmasını öneririz. Ailesinde bir göz problemi olan kişiler için bu muayene daha erken yaşlarda yapılmalıdır. Bazen göz hastalıkları çok fazla belirti vermeyebilirler bu yüzden periyodik göz muayenesi toplum sağlığı açısından çok önemlidir.

Gözde Kanlanma: Konjuktiva denilen gözün şeffaf katman küçük kan damarları ile beslenir. Bu damarlarda meydana gelen çatlama kanlanmaya sebep olur. Bu bir darbe sonucu oluşabileceği gibi, yüksek tansiyon yada kanama bozukluklarının bir belirtisi olabilir.

Gözlerde Şişlik: Gözlerin büyük ve yuvalarından çıkacakmış gibi görünmesi ailesel olduğu gibi tiroid bezi hastalıklarının da birer belirtisi olabilir.

Farklı Renklerde Gözler: Heterokromia iridis denilen bu rahatsızlık genelde kalıtsaldır. Renk değişikliği, kanama, gözde yabancı cisim, glokom, Waardenburg sendromu veya nörofibromatozis nedeniyle olabilir.

Sarkık Göz Kapağı (Pitozis): Pitozis bir yaşlanma belirtisi olabileceği gibi, nadiren Myastenia Gravis adı verilen nöromusküler bir hastalığın veya beyin tümörünün belirtisi olabilir.

Göz Bebeği Anormallikleri: Sağlıklı insanların göz bebekleri simetriktir. Işığa karşı reaksiyon gösterirler. Işıkla yapılan muayene de bu simetri de bir bozukluk varsa, felç, optik sinir tümörü, beyin anevrizması, frengi, multiple skleroz gibi hastalıklar düşünülebilir. Yine uyuşturucu maddelerde bu belirtileri verirler.

Gözlerde Sarılık: Hepatit (sarılık)  ve siroz gibi karaciğer hastalıklarının belirtisidir. Tıbbi olarak buna “ikter” denir.

Bu yüzden pek çok hastalığın ön belirtileri göz muayenesi sırasında saptanabilir. Periyodik göz muayenelerini mutlaka uzman bir göz doktoruna düzenli olarak yaptırmak ve sağlığımıza özen göstermek hepimiz için unutmamamız gereken bir kontroldür.

 

Kaynak:1.Friedrich, R. World Journal of Surgical Oncology, Jan. 31, 2005.Proteus Syndrome Foundation.Reviewed on August 09, 2011

 

 

Yazar: Dr. İbrahim UYGUNER
Makale Tarihi: 03/07/2012


Anahtar Kelimeler: göz hastalıkları , göz muayenesi , periyodik göz , gözlerde kanlanma , pitozis

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522