Alerji Nedir

Alerji Nedir

Alerji Nedir?

Alerjiler, bağışıklık sisteminin anormal bir tepkisidir. Alerjileri olan kişiler, çevrede genellikle zararsız maddelere tepki veren bir bağışıklık sistemine sahiptir. Bu maddelere (polen, küf, hayvan tüyü, vb) allerjen denir.

Genelde her 10 kişiden 2 si alerjiden muzdariptir. Alerjinin yaygın nedenleri  arasında gıda alerjileri, süt alerjisi, çimen, ot, ağaç polenleri ya da çeşitli nedenlerden  kaynaklanan mevsimsel alerjiler ve kedi-köpek alerjileri gelir. Gözlerde kaşıntı, hapşırma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hırıltı, nefes almada zorluk, kramp, kusma gibi rahatsız edici belirtilere neden olabilir. Alerjik cilt hastalıkları, döküntü ve kaşıntılı ciltlere neden olabilir.
Herkesin alerjisi yoktur. Ancak anne yada babasında alerjisi olan kişilerde %50, her ikisinde de alerji olan kişilerin %75 oranında alerjisi olması beklenir.

Alerjik Reaksiyon sırasında neler olur?

Öncelikle, bir kişi, solunum, yutma ya da cilt üzerinde veya cilt altında olmak üzere bir alerjene maruz kalmaktadır. Bir kişi alerjene maruz kalması sonrasında, bir dizi alerjik reaksiyon oluşur.
Vücut allerjeni bağlamak için IgE denilen özel bir tür antikor üretmeye başlar.
Alerjenlere karşı IgE, oluşan mast hücresi denilen bir kan hücresine de bağlanarak kanda çeşitli kimyasal maddelerin serbest bırakmakılmasına neden olur. Ana kimyasal olan “Histamin” bu maddelerden biridir ve  alerjik bir reaksiyona en çok  Histamin neden olur.

Alerjik Reaksiyon Belirtileri Nelerdir?

Solunum ya da cilt alerjenlerine karşı oluşan bir alerjik bir reaksiyonun ortak belirtileri şunlardır:
-Kaşıntılı, sulu gözler
-Hapşırma
-Kaşıntılı, burun akıntısı
-Döküntüler
-Hasta veya yorgun hissetmek
-Kurdeşen (kırmızı lekeler yükseltilmiş bir döküntü)

Gıda alerjilerinde mide krampları, kusma veya ishal görülebilir. Böcek sokmalarında, özellikle arı ya da diğer böcek sokmalarında alerjik reaksiyon olarak  lokal şişme, kızarıklık ve ağrı meydana gelir.

Yazar: Dr. Bedri Ergun TOPSEVER
Makale Tarihi: 17/11/2011


Anahtar Kelimeler: alerji , allerji , allerji testi , allerjik

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

error code: 522